Logo: Urząd Gminy Elbląg

Pozostałe aktualności

Gmina Ławaryszki (Litwa) - kolejny zagraniczny partner naszej Gminy

W dniu 20 października 2023 r. na uroczystej Sesji Rady Gminy Elbląg, radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Elbląg a Gminą Ławaryszki (Litwa).
Realizując podjętą uchwałę Wójt Gminy Elbląg Zygmunt Tucholski i Starosta Ławaryszek Mark Pilat podpisali umowę o współpracy partnerskiej obu samorządów.
Treść umowy określa m.in. współpracę i wymianę doświadczeń między stronami w obszarze kultury, sztuki, edukacji i nauki. Tym samym współpraca naszych gmin została oficjalnie potwierdzona, a Gmina Elbląg zyskała nowego zagranicznego partnera.
 
Wraz ze Starostą Ławaryszek w uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyła Vice Mer Rejonu Wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė  i Radny Rejonu Wileńskiego Pan Waldemar Klimaszewski, pełniący jednocześnie funkcję Dyrektora Szkoły w Mościszkach.
 
Kontakty z Gminą Ławaryszki rozpoczęły się dzięki naszej Radnej Pani Elżbiecie Mieczkowskiej, która w 2020 r. odwiedziła polską szkołę w Mościszkach (gmina Ławaryszki). Wspólnie z uczniami tej szkoły i naszymi uczniami z Gronowa Górnego oraz mieszkańcami obu gmin realizowane były projekty: „Kopernik – ambasador współpracy”, i „Kopernik – Kreatywność – Kooperacja”.
 
Nasi przyjaciele z Ławaryszek byli z nami również na uroczystościach obchodów jubileuszu 50 lecia Gminy Elbląg.
W czerwcu bieżącego roku Wójt Gminy Elbląg wraz z delegacją, miał możliwość spotkania się ze Starostą Gminy Ławaryszki i wziąć udział  w uroczystościach odpustowych ku czci św. Jana Chrzciciela.
 
Kolejna wizyta przypadła na miesiąc wrzesień bieżącego roku i odbyła się na zaproszenie Samorządu Rejonu Wileńskiego z okazji Święta Plonów.
Dotychczasowe kontakty i działania zaowocowały oficjalnym dokumentem formalizującym naszą współpracę.
 
Wójt Gminy Elbląg Zygmunt Tucholski podkreślił, że jest to wyjątkowa chwila dla Gminy Elbląg. Zaakcentował, że Gminę Ławaryszki zamieszkuje ponad 80% Polaków.  Nawiązał też do święta samorządu terytorialnego na Litwie i przekazał życzenia wszystkim litewskim samorządowcom. Nie omieszkał również podziękować Staroście Ławaryszek Markowi Pilatowi za zaangażowanie i życzliwość we wzajemnych relacjach.
 
W odpowiedzi na to wystąpienie Starosta Ławaryszek Mark Pilat podziękował za zaproszenie i poparcie idei międzynarodowej współpracy. Jednocześnie wyraził nadzieję, że ten „nowy most przyjaźni będzie dla nas dobrem, które będzie nas ciągle łączyć”.
 
Vice Mer Rejonu Wieleńskiego Edyta Tamošiūnaitė, podkreśliła siłę polskości w rejonie Wileńskim. Przekazała serdeczne pozdrowienia i podziękowania od Radnych Rejonu Wileńskiego.
 
Wizyta litewskiej delegacji, uroczysta Sesja Rady Gminy i podpisanie umowy partnerskiej na długo pozostaną w naszej pamięci.
Wyrażamy nadzieję, że ta historyczna umowa jest kolejnym etapem do dalszej owocnej współpracy, która zapoczątkuje wspólne podejmowanie wielu ciekawych inicjatyw.
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres urzędu:

Urząd Gminy Elbląg
ul. Browarna 85
82-300 Elbląg

Kontakt z urzędem:

tel: 055 234 18 84
fax: 055 234 08 71
e-mail: sekretariat@gminaelblag.pl
RACHUNEK BANKOWY:
PKO Bank Polski S.A.
95 1440 1101 0000 0000 1393 4697

Godziny Przyjęć interesantów:

Zapraszamy do Urzędu Gminy:
pon - pt: 7:00 - 15:00
śr: 8:00 - 16:00