„Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2022”

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursu „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2022”. Ideą tego przedsięwzięcia jest promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich poprzez wspieranie zadań wpływających na zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności lokalnych w sołectwach w województwie warmińsko-mazurskim.
Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 20 tys. zł, przy czym dofinansowanie nie może stanowić więcej niż 50 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia. Można za nie m.in. zagospodarować przestrzeń publiczną wpływającą na poprawę estetyki miejscowości wiejskiej, wybudować czy zmodernizować przystanki, ławki, altany, zadaszone sceny, obiekty małej architektury podkreślające specjalizację tematyczną miejscowości, oznakować miejscowość, zagospodarować plaże bądź centra wsi oraz wprowadzać do krajobrazu rzeźby czy instalacje sztuki współczesnej.
Na finansowe wsparcie nie mogą liczyć przedsięwzięcia związane z: wyposażeniem siłowni plenerowych i placów zabaw, budową i remontami dróg, chodników i parkingów, boisk, zakupem komputerów, kosiarek oraz pojazdów czy modernizacji, remontów i wyposażenia budynków.
Pomoc finansowa może być przyznana, gdy zadanie będzie realizowane w jednym uprawnionym sołectwie w gminie wiejskiej lub miejsko-wiejskiej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego,  jest jedynym zadaniem zgłoszonym przez gminę, nie będzie miało charakteru komercyjnego. A więc Gmina może zgłosić jedno sołectwo do dofinansowania.
Termin składania wniosków upływa 07 marca 2022 r. W związku z powyższym Wójt Gminy Elbląg zaprasza zainteresowane sołectwa do składania wniosków, przedstawienie propozycji projektów do Urzędu Gminy Elbląg do dnia 25.02.2022 r.
Szczegóły ( regulamin, wnioski) znajdziecie Państwo na  stronie internetowej:
Informacji telefonicznych udziela Pani Dorota Białobrzeska Kierownik Referatu Organizacyjnego pod numerem telefonu 55 234 18 84 wew. 34 lub 502 324 111.

Zamknięcie mostu w Nowakowie dla ruchu kołowego do dnia 04.02.2022 r. w godz. od 8.00 do 16.00.

Wójt Gminy Elbląg ogłasza nabór wniosków w ramach realizacji zadania "USUWANIE WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST Z TERENU GMINY ELBLĄG"

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Radnej Haliny Tomczak.

„Informacja Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego o spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się w dniu 19.01.2022r. w sprawie tzw. uchwał antysmogowych”

Dodatek osłonowy dla polskich rodzin

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym oraz rozporządzenie określające wzór wniosku o jego wypłatę. Ustawa i rozporządzenie wchodzą w życie 04 stycznia 2022 r.  i stanowią element rządowej tarczy antyinflacyjnej.
Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.
Wnioski można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej za pomocą platformy ePUAP po zatwierdzeniu ich podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Wzór wniosku do pobrania: kliknij tutaj

Wzór wniosku do pobrania został umieszczony również na stronie BIP Urzędu Gminy Elbląg: https://bip.gminaelblag.pl/576/Dodatek_oslonowy_dla_polskich_rodzin/

Dodatek osłonowy przyznawany jest za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. i jest wypłacany w dwóch równych ratach w terminie do dnia 31 marca 2022 r. oraz do dnia 2 grudnia 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony po 31 stycznia 2022 r. – dodatek wypłacony będzie jednorazowo. Terminem końcowym wypłaty dodatku osłonowego jest dzień 02 grudnia 2022 r.
Wnioski złożone po dniu 31 października 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.
Wyższy dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. By jednak otrzymać wyższy dodatek, konieczny jest wpis tego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że od wtorku 04.01.2022 r. zostanie uruchomiona specjalna infolinia na temat dodatku osłonowego. Będzie ona działała od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerem telefonu +48223691444.

Dodatkowe informacje na temat dodatku osłonowego znajdują się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakładce dodatek osłonowy.

Wykaz szkół, którym udzielono wsparcia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Z przyjemnością informujemy, że  Gmina Elbląg, w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” otrzymała dotację w wysokości 2500 zł na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych  do 3 oddziałów przedszkolnych będących w strukturach Publicznej Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wkładowi własnemu Gminy, który wynosi 20% kosztów realizacji zadania.

W ramach Programu  w oddziałach przedszkolnych w szkole  prowadzone są różne przedsięwzięcia i spotkania promujące czytelnictwo. Nauczyciele bibliotekarze czytają przedszkolakom bajki, razem z wychowawcami przygotowali obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, Dzień Postaci z Bajek. Grupa 4-5 latków wzięła udział w spotkaniu z autorką bajek dla dzieci Wiolettą Piasecką w Gminnej Bibliotece w Komorowie Żuławskim.

Świąteczne Życzenia !