Pozostałe aktualności

Dożynki Wojewódzkie 2023

  • 20-09-2023
W dniu 17 września 2023 r. na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku odbyły się Dożynki Wojewódzkie.
Nieodzownym elementem tego święta jest coroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gminę Elbląg reprezentował wieniec wykonany przez mieszkańców Sołectwa Władysławowo, który zajął I miejsce w gminnych dożynkach w Janowie. Na czele grupy wieńcowej stanęła Pani Sołtys Elżbieta Łojek wraz z mieszkańcami Władysławowa. Tradycyjnie uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin poprosił metropolitę warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego o koncelebrowanie Mszy św. w intencji rolników  oraz poświęcenie chleba z tegorocznych zbiorów.
Podczas obchodów tegorocznego, wojewódzkiego święta plonów w Olsztynku można było podziwiać liczne stoiska, przepiękne wieńce dożynkowe, barwne i rozśpiewane zespoły wieńcowe. Na tłumnie przybyłych uczestników dożynek, czekały pyszne potrawy oraz liczne atrakcje artystyczne.
W uroczystościach uczestniczyli senatorowie, posłowie ziemi warmińsko-mazurskiej, władze wojewódzkie, samorządowe, związki rolnicze, instytucje i organizacje obsługi rolnictwa.  Była to niecodzienna okazja do spotkania rolników z całego województwa. Niezmiennie od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich. O tytuł „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” rywalizowało 46  grup wieńcowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Sołectwo Władysławowo zostało nagrodzone za udział w konkursie. W kategorii konkursów dla KGW - Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Tropy” z Trop Elbląskich zajęło zaszczytne I miejsce za najpiękniejszy strój regionalny i I miejsce za potrawę regionalną, a także II miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Trzy razy reprezentujące naszą gminę KGW „Nasze Tropy” znalazło się na podium. To ogromne wyróżnienie w skali całego województwa.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy zwycięzcom.
Wójt Gminy Elbląg serdecznie dziękuje całej grupie wieńcowej z Władysławowa oraz Kołu Gospodyń Wiejskich „Nasze Tropy” za godne reprezentowanie Gminy Elbląg w tej wyjątkowej uroczystości.
Szczególne słowa uznania za ogrom pracy i wspaniałą atmosferę.
 
Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją