Aktualności

Gminny Plener Malarski - Gminelka 2024

 • 03-06-2024
 
Z inicjatywy Pana Jerzego Staneckiego – sołtysa wsi Sierpin, a także autora książki „Podróż sentymentalna i legendy Gminy Elbląg” pod patronatem Wójta Gminy Elbląg,
w dniu 29.05.2024 r. w miejscowości Sierpin, na terenie posesji Sołtysa, odbył się po raz drugi Gminny Plener Malarski – Gminelka 2024.
 
Do udziału w Plenerze zgłosiło się 53 uczniów gminnych szkół podstawowych, którzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do swojej pracy. Efektem końcowym było zaprezentowanie 30 pięknie zinterpretowanych prac malarskich, z których każda ukazała cząstkę legendy o naszej gminie.
 
Regulamin Pleneru przewidywał nagrody główne za pierwsze trzy miejsca, stąd praca komisji nie należała do najłatwiejszych. Do tego zadania poproszono o pomoc nauczyciela rysunku i malarstwa Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym,
Panią Alicję Kwiatkowską. Interpretacji legend dokonał zaś sam autor książki, Pan Jerzy Stanecki. W pracach komisji gościnnie uczestniczyła też Pani Beata Krajewska-Wąsik
– p.o. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Komorowie Żuławskim. Podium zdominowały uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym, zajmując trzy pierwsze miejsca, w tym:
 • I miejsce – Zuzanna Tokarska i Aleksandra Wojnowska - za pracę plastyczną obrazującą legendę o wsi Gronowo Górne pt.  „ O mężczyźnie, który uwierzył”,
 • II miejsce – Maja Węglikowska i Kornelia Spychalska  - za pracę plastyczną obrazującą legendę o wsi Nowina – pt. „O gnomie i bramie czasu”,
 • III miejsce – Kornelia Półtorak i Zuzanna Osmańska - za pracę plastyczną obrazującą legendę o wsi Władysławowo –pt. „O Annie i srebrnym wężu”. 
Wg komisji na wyróżnienie zasłużyły także prace wykonane przez:
 • Lenę Grzeszczak i Kornelię Radoń – legenda o wsi Przezmark pt. „O sprytnym chłopcu i czarnym kruku”,
 • Justynę Seniuk i Małgorzatę Kasprzak  - legenda o wsi Myślęcin - Pasieki
  pt. „O miejscowym drwalu i sprytnych pszczołach”  oraz
 • Ignacego Wojtynę i Klarę Mazurek - legenda  o wsi Czechowo
  pt. „O złym rycerzu i miejscowych ziołach”.
Laureaci otrzymali dyplom, karty podarunkowe, słodki upominek oraz książkę „Podróż sentymentalna i legendy Gminy Elbląg”. Pozostali uczestnicy podziękowania za udział oraz słodki upominek ufundowany z budżetu Gminy Elbląg.
 
Nagrodę specjalną przygotował Pan Jerzy Stanecki, który wręczył upominek Marii Ponke i Kamili Płatkowskiej-Gromadowskiej za zobrazowanie legendy o wsi Sierpin.
Plener odwiedziła nasza urocza wiewiórka – Gminelka, z którą dzieci zrobiły kilka wspólnych zdjęć na „zielonej trawce”. Była także pyszna pizza wykonana przez Pana Jerzego Staneckiego, którą posilili się wszyscy uczestnicy Pleneru.
 
Druga edycja Gminnego Pleneru Malarskiego „Gminelka 2024” upłynęła w miłej, radosnej atmosferze i pokazała ponownie, że nasi uczniowie majądużą wyobraźnię i wielki talent malarski.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w Plenerze za zaangażowanie
oraz propagowanie piękna i walorów Gminy Elbląg.
 
Zapraszamy na wystawę nagrodzonychprac w siedzibie Urzędu Gminy Elbląg, a także do obejrzenia fotorelacji z Pleneru.
Mamy nadzieję - do zobaczenia za rok!
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją