Gospodarka odpadami komunalnymi
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA W ZAKRESIE GOSPODARKI ODPADAMI
- 25-09-2020
- drukuj
1. Dlaczego tak duża podwyżka ?
Bezpośrednią przyczyną wzrostu cen za odbiór odpadów komunalnych jest wzrost opłat związanych z ich odbiorem i utylizacją. W Gminie Elbląg ostatnia zmiana wysokości opłaty weszła w życie od 01 stycznia 2018 roku. W tym okresie znacznie wzrosły ceny usług. Ponadto ilość wytwarzanych odpadów w Gminie Elbląg systematycznie wzrasta. Gmina Elbląg podwyższa cenę opłaty jako jedna z ostatnich w kraju.
2. Nie wytwarzam tyle odpadów, czy jest możliwość zmniejszenia opłaty ?
Nie ma możliwości obliczenia opłaty od ilości wytwarzanych odpadów.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewiduje tego typu rozliczeń. W Gminie Elbląg została przyjęta metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.
3. Co z „wysypiskami”/kontenerami na odpady segregowane ?
Wszystkie punkty selektywnej zbiórki odpadów/kontenery na odpady segregowane w całej Gminie Elbląg zostaną zlikwidowane.
Wynika to wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
4. Jak będą odbierane teraz odpady ?
W całej Gminie Elbląg odpady będą odbierane z miejsc wskazanych przez właścicieli nieruchomości. Właściciel nieruchomości lub lokalu mieszkalnego otrzyma pojemnik na odpady zmieszane i kolorowe worki do segregacji. Wszystkie frakcje odbierane będą zgodnie z harmonogramem z miejsc wskazanych przez właścicieli nieruchomości lub lokali mieszkalnych.
Harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej Gminy Elbląg i tablicach ogłoszeń poszczególnych sołectw.
5. Co z budynkami powyżej 8 lokali ?
Budynki powyżej 8 lokali otrzymają pojemniki o pojemności 1100 L na każdą frakcję. Wspólnota zadecyduje gdzie je umieścić. Warunkiem jest aby do pojemników mogła dojechać śmieciarka.
Do odpadów zmieszanych dla nieruchomości wielolokalowych o liczbie lokali mieszkalnych 8 i powyżej 8 – dostarczony zostanie pojemnik 1100 litrów lub kilka pojemników 120 i/lub 240 litrów o łącznej minimalnej pojemności odpowiadającej iloczynowi liczby mieszkańców i 30 litrów minimalnego litrażu przypadającego na mieszkańca.
Do selektywnego zbierania odpadów dla nieruchomości wielolokalowych o liczbie lokali mieszkalnych 8 i powyżej 8 - pojemnik 1100 litrów lub kilka pojemników 240 litrów o łącznej minimalnej pojemności odpowiadającej iloczynowi liczby mieszkańców i minimalnego litrażu przypadającego na mieszkańca, który wynosi: 30 litrów dla tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych, 15 litrów dla szkła, 15 litrów dla papieru i 15 litrów dla bioodpadów.
W przypadku, gdy nie jest możliwe zlokalizowanie zestawu pojemników przy każdym budynku wielorodzinnym, dopuszcza się lokalizację zestawu pojemników dla kilku budynków wielorodzinnych.
W zabudowie wielorodzinnej, dopuszcza się selektywne zbieranie odpadów w workach lub pojemnikach, w zależności od warunków lokalnych, uwzględniających możliwości ich lokalizacji.
6. Odpady wielkogabarytowe, kiedy i jak będą odbierane ?
Odbiór gabarytów odbywa się 2 razy do roku. Harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych będzie dostępny na stronie internetowej Gminy Elbląg. Istnieje również możliwość osobistego wywozu odpadów wielkogabarytowych do punktu selektywnej zbiórki odpadków komunalnych Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Mazurskiej 42 w Elblągu (ZUO). Na miejscu nie są pobierane opłaty. Należy jedynie wypełnić oświadczenie, że jest się mieszkańcem Gminy Elbląg. Do PSZOK-u można oddać m.in. gabaryty, 4 opony samochodowe na rok/gospodarstwo domowe, elektroodpady oraz frakcje selektywnie zebrane.
7. Czy muszę wypełnić nową deklaracje ?
Zgodnie z nowelizacją ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz po uchwaleniu przez Radę Gminy Elbląg wzoru nowej deklaracji WSZYSCY właściciele nieruchomości BĘDĄ MUSIELI złożyć nową deklarację. Dotychczasowe deklaracje po wejściu w życie uchwały utracą swoją ważność.
8. Deklaruję kompostowanie, czy bioodpady będą odbierane ?
Ustala się, że z nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których zadeklarowano i prowadzi się kompostownie przydomowe oraz które korzystają z opłaty obniżonej NIE będą odbierane bioodpady.
9. Czy istnieje możliwość niesegregowania odpadów ?
Od 1 października 2020 r. każdy mieszkaniec ma obowiązek segregacji odpadów. Przy składaniu nowej deklaracji nie ma możliwości wyboru metody gromadzenia odpadów komunalnych w sposób nieselektywny. Obowiązek segregacji wynika z ustawy.
10. Posiadam kartę dużej rodziny, czy obejmuje mnie zniżka na wywóz odpadów ?
W przypadku posiadania karty dużej rodziny zniżką objęte są TYLKO osoby zamieszkujące w danej nieruchomości.
11. Jak można złożyć nową deklarację ?
Deklarację można złożyć listownie, osobiście w Urzędzie Gminy Elbląg lub za pośrednictwem ePUAP (to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – bezpłatna platforma do kontaktu z urzędem. Adres skrzynki podawczej ePUAP: /Gmina_Elblag/SkrytkaESP.
12. Czy nowa deklaracja jest dostępna do pobrania ?
Nowa deklaracja obowiązuje od 01 października 2020 r. Wzór nowej deklaracji jest udostępniony do pobrania na stronie internetowej Urzędu Gminy Elbląg, w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Elbląg oraz na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Województwa Warmińsko – Mazurskiego.