Logo: Urząd Gminy Elbląg

"Zdalna Szkoła +" w Gminie Elbląg

„Zdalna Szkoła +” w Gminie Elbląg

Pragniemy poinformować, że dnia 14.08.2020 r. w Urzędzie Gminy Elbląg odbyło się przyjęcie sprzętu komputerowego i oprogramowania zakupionego w ramach projektu
grantowego „Zdalna szkoła +” w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Wartość zakupionego sprzętu i oprogramowania wyniosła 75 000 zł i sfinansowana została w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic
w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.
Projekt realizowany jest na podstawie  umowy o powierzenie grantu nr 5783105254
zawartej pomiędzy Gminą Elbląg a Centrum Projektów Polska Cyfrowa z siedzibą w Warszawie.
Dnia 17.08.2020 r. sprzęt komputerowy i oprogramowanie (30 laptopów i 30 licencji oprogramowania komputerowego) zostały przekazane 2 szkołom podstawowym z terenu Gminy Elbląg, objętych wsparciem, tj. Publicznej Szkole Podstawowej w Pilonie, Publicznej Szkole Podstawowej im. Państwowej Straży Pożarnej w Nowakowie.
Przekazany sprzęt zostanie użyczony w przypadku konieczności realizowania kształcenia na odległość uczniom z rodzin wielodzietnych(3+).

Od 1 PAŹDZIERNIKA 2020 r. ZMIANY W GMINNYM SYSTEMIE GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI

Ustawą z dnia 23.10.2019 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U.2020 r., poz.1439) nałożono na gminy obowiązek wprowadzenia zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.
Realizując zapisy ustawy Rada Gminy Elbląg dostosowała system zbiórki odpadów komunalnych do obowiązujących przepisów poprzez podjęcie uchwał:
  • w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Elbląg,
  • w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów,
  • w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty
  • w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 01 października 2020 r.

System obejmuje wszystkie nieruchomości zamieszkałe, położone na terenie Gminy Elbląg.

Wprowadzane zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania systemu gospodarki odpadami w Naszej Gminie do ustanowionych reguł. Zostały one poprzedzone licznymi wnioskami mieszkańców, a także wzrostem liczby odpadów zmieszanych. Nowe i wyższe ogólnopolskie,   poziomy recyklingu  odpadów segregowanych oraz ciągły wzrost cen za utylizację odpadów wymuszają wyższe stawki opłat.
Gmina Elbląg podnosi cenę dla mieszkańców jako jedna z ostatnich w kraju.

NOWE STAWKI OPŁAT

OPŁATA ZA ODPADY KOMUNALNE SEGREGOWANE → 22 od osoby miesięcznie
Co stanowi 60% kosztów za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Elbląg

OPŁATA PODWYŻSZONA ZA BRAK SEGREGACJI → 44 od osoby miesięcznie

ZNIŻKI:

KOMPOSTOWANIE → 10% STAWKI PODSTAWOWEJ ( 2,20 od osoby miesięcznie)

KARTA DUŻEJ RODZINY → 10% STAWKI PODSTAWOWEJ  ( 2,20 od osoby miesięcznie)

PODSTAWY DZIAŁANIA GMINNEGO SYSTEMU

• OBOWIĄZEK SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH,
  • Likwidacji ulegną tzw. „gniazda”, czyli płyty pod segregację odpadów komunalnych,
  • Gmina wyposaży nieruchomości objęte systemem gminnym w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych-kolor czarny oraz pojemniki i worki do selektywnego zbierania odpadów komunalnych – kolorowe,
  • Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie pojemników na odpady komunalne
    w należytym stanie sanitarnym, porządkowym
    i technicznym, poprzez ich bieżące naprawy, czyszczenie, dezynfekcje i dezynsekcje minimum raz w roku,
  • Właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą prowadzić kompostowanie przydomowe bioodpadów,
  • Gmina zapewnia w ramach opłaty funkcjonowanie  Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK) na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów, ul. Mazurska 42 w Elblągu,
  • Odbiór odpadów wielkogabarytowych dwa razy
    w roku lub PSZOK.
PSZOK przyjmuje odpady segregowane takie jak: papier, szkło, tworzywa, metale, odpady wielomateriałowe, leki
i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, żarówki, opony - 4 sztuki na gospodarstwo domowe/rok, meble i inne wielkogabarytowe, odpady budowlano–rozbiórkowe - gruz do 1 tony na gospodarstwo domowe w skali roku oraz pozostałych odpadów budowlano-rozbiórkowych w ilości 200 kg, ale nie więcej niż 1m³.

Dotychczasowa deklaracja jest podstawą do wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nowej wysokości.

Natomiast wszelkie zmiany od dnia 01 października 2020 r. będą wymagały złożenia nowej deklaracji.

Miesięczną opłatę należy wnosić z dołu bez wezwania do 15 każdego miesiąca.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna być wnoszona na indywidualny rachunek bankowy przypisany dla właściciela nieruchomości umożliwiający automatyczną identyfikację tytułu płatności lub w kasie Urzędu Gminy Elbląg przy ul. Browarnej 85.

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW W GMINIE ELBLĄG

Odszedł Honorowy Obywatel Gminy Elbląg - ksiądz Bogdan Ryszard Rusinowski

Obwieszczenie Wójta Gminy Elbląg

Obwieszczenie Wójta Gminy Elbląg o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu terenu obrębu geodezyjnego Kazimierzowo oraz opracowania prognozy oddziaływania na środowisko.

Program „CZYSTE POWIETRZE”

Informacja na temat możliwości uzyskania dofinansowania z programu „CZYSTE POWIETRZE”

Ogólnopolski Konkurs Testowy Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich

Kontakt - stopka