Logo: Urząd Gminy Elbląg

Aktualności

Dożynki w Gminie Elbląg

Dnia 02 września 2023 r. w miejscowości Janów odbyły się XXVI Dożynki Gminne.
Niezwykle barwny korowód dożynkowy przemaszerował przez Janów przy akompaniamencie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej, pod batutą kapelmistrza Pana Adriana Brackiego.
            Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Agnieszka i Przemysław Marcińczuk z Przezmarka, którzy wraz ze swoimi córkami Mają i Malwiną przewodniczyli ceremoniom dożynkowym.
 
Tradycyjnie wniesione zostały przed ołtarz polowy wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Mszę św. odprawił Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cieplicach Ks. Paweł Guminiak.
W trakcie mszy św. ksiądz poświęcił misternie wykonane wieńce dożynkowe, które obok bochna chleba są najważniejszym symbolem dożynek. Są wyrazem dumy i radości z zebranych plonów. Uosabiają urodzaj i dostatek.
Na prośbę Starostów Dożynek kapłan pobłogosławił również rolników. Następnie w ceremoniale dzielenia chleba Starostwie dożynek wręczyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż Wójtowi Gminy Elbląg Panu Zygmuntowi Tucholskiemu.
Włodarze naszej Gminy wraz ze Starostami dożynek podzielili się dożynkowym chlebem i miodem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.
Zaproszenie na nasze dożynki przyjęli  przedstawiciele Sejmu RP, Senatu, byli wójtowie  Gminy Elbląg, przedstawiciele służb, inspekcji i straży powiatowych oraz miejskich, Radni Gminy Elbląg, Sołtysi, dyrektorzy i pracownicy  jednostek organizacyjnych Gminy Elbląg, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na naszym terenie, a przede wszystkim mieszkańcy Gminy Elbląg.   
           Wójt Gminy Elbląg Zygmunt Tucholski i Przewodnicząca Rady Gminy Elbląg Barbara Bruzdewicz podziękowali wszystkim rolnikom podkreślając, że to ważny dzień dla mieszkańców gminy i symboliczny czas przypominający, że każdy z nas korzysta z efektów pracy rolników.
I choć żyjemy w XXI wieku, wieku nauki i nowoczesnych technologii w osiąganiu dobrych plonów wciąż jak za czasów naszych pradziadów dominującą rolę odgrywają siły przyrody.
Dziękujemy Darczyńcom za wsparcie rzeczowe i finansowe organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych:
- Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie   40.000 zł
- Starostwu Powiatowemu w Elblągu  2.000 zł
- Stowarzyszeniu „Żuławy” z Nowego Dworu Gdańskiego  1.000 zł
- Braniewsko Pasłęckiemu Bankowi Spółdzielczemu 600 zł
- firmie AGRO- LOGISTIC  Rafał Głowacki z  Adamowa  5.000 zł.
- Zakładowi Sprzątania Cleaner z Elbląga,
- Kompleksowi Gastronomiczno-Rekreacyjnemu „Nowa Holandia”.
To dzięki ich hojności i finansowemu wsparciu, zaistniała możliwość wzbogacenia oferty artystycznej i kulinarnej dożynek.
            Wójt Gminy Elbląg ogłosił również konkursy dożynkowe na: „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, na najładniejsze stoisko „Czym chata bogata” oraz na najsmaczniejszą potrawę. W konkursach tych licznie wzięły udział sołectwa naszej gminy. Poziom przygotowania, precyzja wykonania i dbałość o szczegóły nie ułatwiła pracy jury. Wyniki konkursów zostały przyjęte przez publiczność gromkimi brawami. I tak:
            W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”:
I miejsce – sołectwo Władysławowo
II miejsce – sołectwo Tropy Elbląskie
III miejsce – sołectwo Węzina - Dłużyna
Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Bielnik Pierwszy, Lisów, Raczki Elbląskie, Czechowo, Przezmark i Bielnik Drugi.
            W konkursie na najładniejsze stoisko „Czym chata bogata”
I miejsce – sołectwo Tropy Elbląskie
II miejsce – sołectwo Węzina - Dłużyna
III miejsce – Stowarzyszenie Nasz Myślęcin
Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Janów, Przezmark, Raczki Elbląskie, Lisów, Kazimierzowo, Nowe Batorowo i Bielnik Pierwszy.
W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z uwagi na niesamowitą różnorodność, wyśmienite smaki i niesamowite efekty wizualne, jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom najwyższą ocenę i wszystkich uhonorować nagrodami w postaci  urządzenia gospodarstwa domowego.
Stowarzyszenie Żuławy z Nowego Dworu Gdańskiego przyznało specjalny bon podarunkowy za stoisko dożynkowe dla sołectwa Bielnik Pierwszy.
           Z okazji tegorocznego święta plonów wyróżniono także rolników z Gminy Elbląg.
W dowód uznania dla pracy w rolnictwie jak również w dowód uznania dla ich zaangażowania i oddania na rzecz lokalnej społeczności wyróżnienia otrzymali:
Pan Rafał Głowacki z Adamowa, Państwo Bożena i Eugeniusz Guss z Dłużyny, Pan  Michał Iwaniszewski z Nowotek, Pani Elżbieta Łojek z Władysławowa, Pan Lucjan Ługiewicz z Adamowa, Państwo Monika i Rafał Mańkowscy z Węziny, Państwo Bożena i Michał Palińscy z Komorowa Żuławskiego, Pan Rafał Piernicki z Przezmarka Osiedle, Pan Jan Puzio z Weklic, Pan Marcin Turoń z Nowego Batorowa, Pan Dariusz Zaremba z Kazimierzowa.
Część artystyczna była niezwykle bogata. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie gościł zespół wokalny „Przypnij łatkę” z Kazimierzowa, teatrzyk podwórkowy z Bielnika Pierwszego oraz zespół wokalno - taneczny „Szalone małolaty” z Elbląga.  Mieszkańcy naszej gminy trenujący w Szkole Tańca Broadway zaprezentowali pokaz tańca towarzyskiego w stylu latino i bachate, a Gminna Biblioteka Publiczna zadbała o tegoroczną edycję Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. O dobry nastój muzyczny zadbał DJ Brojek.
Gwiazdami wieczoru były zespoły „Lilii” i „Soleo”, które rozbawiły publiczność żywiołowymi przebojami.
          Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci oraz kulinaria przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich, sołectw, stowarzyszeń oraz Koła Łowickiego Ponowa.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy wszystkim rolnikom, nie tylko tym wyróżnionym, ale wszystkim rolnikom naszej Gminy Elbląg. Wyrażamy dla Was ogromny szacunek i składamy podziękowanie za trud Waszej pracy. Cieszymy się, że razem z Wami mogliśmy świętować staropolskim zwyczajem czas zakończonych żniw.
Życzymy Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Organizatorom, a w szczególności Radnemu Panu Robertowi Dymowskiemu, Pani Sołtys Agnieszce Ostrowskiej i mieszkańcom Janowa oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia bardzo gorąco dziękujemy. Wasza praca, trud i zaangażowanie zasługuje na najwyższe uznanie.
          Cieszymy się, że było z nami tak wiele osób. To wielka radość i przyjemność móc razem świętować i wspólnie składać dziękczynienie za dary natury w tak licznym gronie.Tanecznym krokiem, przy blasku fajerwerków dobiegły końca tegoroczne dożynki.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy mieszkańcom Gminy Elbląg oraz gościom za tak liczne przybycie.
 
Do zobaczenia za rok :-)
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres urzędu:

Urząd Gminy Elbląg
ul. Browarna 85
82-300 Elbląg

Kontakt z urzędem:

tel: 055 234 18 84
fax: 055 234 08 71
RACHUNEK BANKOWY:
Bank Millennium SA 
37 1160 2202 0000 0005 9347 5432
 

Godziny Przyjęć interesantów:

Zapraszamy do Urzędu Gminy:
pon - pt: 7:00 - 15:00
śr: 8:00 - 16:00