Logo: Urząd Gminy Elbląg

Aktualności

Odszedł Honorowy Obywatel Gminy Elbląg - ksiądz Bogdan Ryszard Rusinowski

 
 
26 sierpnia 2020 r. w kościele parafialnym  w Wilkowie k. Grójca. odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza Bogdana Ryszarda Rusinowskiego zasłużonego kanonika Kapituły Żuławskiej.
Ten skromny i oddany kapłan poświęcił wiele lat życia dla rozwoju naszej gminy. Od 1962 roku, kiedy to reaktywowano duszpasterski ośrodek w Nowakowie posługiwał mieszkańcom wyspy dojeżdżając z Elbląga. Przez wiele lat kierował parafią w Przezmarku.
Poza posługą duszpasterską służył i niósł pomoc w ratowaniu życia i mienia. Szczególnie bliskie były mu wartości ruchu strażackiego. Znany w całej archidiecezji jako budowniczy kościołów i remiz, zainicjował i osobiście wznosił remizę w Myślęcinie.
Za wielką gorliwość i aktywność na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych został odznaczony Złotym Znakiem Strażackim, zwanym popularnie komandorią oraz złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Był kapelanem ochotniczych straży pożarnych w Gminie Elbląg i honorowym prezesem OSP w Weklicach.
W uznaniu zasług ks. Bogdana Rusinowskiego dla Gminy Elbląg, a w szczególności za zaangażowanie na rzecz rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych, poprawę bezpieczeństwa pożarowego, bezinteresowną pomoc, życzliwość i oddanie lokalnemu środowisku oraz szeroko okrojone działania społeczne – 15 października 1999 r. Rada Gminy Elbląg uchwałą Nr 103/XI/99 odznaczyła kapłana tytułem Honorowego Obywatela Gminy Elbląg.  
Jako emeryt wciąż był aktywny w pracy duszpasterskiej. Nadal wspierał organizacje strażackie z pasją i zaangażowaniem. Odszedł w wieku 90 lat i w 65 roku pełnienia służby kapłańskiej.
Ciało duszpasterza zostało złożone w grobie rodzinnym na cmentarzu w Wilkowie k. Grójca. Kapłaństwo księdza Rusinowskiego było i pozostanie wielkim darem.
W uroczystościach pogrzebowych, zgodnie z ceremoniałem pożarniczym uczestniczyła asysta przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Elbląg pod przewodnictwem Wójta Gminy Elbląg Pana Zygmunta Tucholskiego.
Dziękując za służbę i gotowość do niesienia pomocy, zapewniamy o naszej pamięci.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Bogdan Ryszard Rusinowski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres urzędu:

Gmina Elbląg,
82-300 Elbląg,
ul Browarna 85

Kontakt z urzędem:


tel: 055 2341884,
fax: 055 2340871
email: sekretariat@gminaelblag.pl
 

Godziny Przyjęć interesantów:

Zapraszamy do Urzędu Gminy:
pon - pt: 7:00 - 15:00
śr: 8:00 - 16:00