Logo: Urząd Gminy Elbląg

Aktualności

Szkolenie dla sołtysów Gminy Elbląg

 
 
W dniu 28 lipca 2021 r. odbyło się szkolenie dla sołtysów gminy Elbląg pt. „Sołtysowanie w pandemii”. Szkolenie prowadziła Pani Grażyna Jałgos-Dębska członkini Zarządu Głównego Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Celem szkolenia było ugruntowanie wiedzy i umiejętności oraz działalność w trudnym czasie pandemii. Uczestnicy szkolenia poznali podstawy prawne funkcjonowania funduszu sołeckiego, harmonogram i procedurę realizacji funduszu sołeckiego, dobre praktyki wykorzystania funduszu sołeckiego w Polsce oraz skuteczne i prawomocne prowadzenie Zebrania Wiejskiego. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a w toku dyskusji wymieniono wiele poglądów i konstruktywnych opinii. Spotkanie było okazją do omówienia z Wójtem Gminy Elbląg i Przewodniczącą Rady Gminy bieżących spraw i zadań realizowanych przez Gminę Elbląg.

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Do wirtualnego biura jeden krok…
 
Zdalne prowadzenie biznesu jest dziś możliwe. Pandemia koronawirusa pokazała, że czasami nie jest to wybór, lecz konieczność. Warto więc zadbać o swoje wirtualne biuro.
Komputer podłączony do internetu to dopiero początek. Warto zainstalować dobry pakiet oprogramowania biurowego oraz wydajne środowisko komunikacyjne, które pozwoli organizować wirtualne spotkania, konferencje czy narady.  Ważne narzędzia oferuje też administracja publiczna w Polsce. Coraz więcej urzędów, z którymi współpracuje biznes, tworzy przyjazne środowisko cyfrowej obsługi klienta. Wśród nich jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to jeden z pierwszych e-urzędów w Polsce. Powstał w 2012 roku i od tego czasu jest intensywnie rozwijany. PUE ZUS pozwala załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Dotyczy to zarówno płatników składek (przedsiębiorców), ubezpieczonych i świadczeniobiorców. Przedsiębiorcy zresztą najczęściej występują we wszystkich tych trzech rolach. Opłacają składki za siebie i za pracowników, są ubezpieczonymi i często pobierają świadczenia: chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie.
Po to, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw e-administracji, warto mieć rachunek bankowy. Wtedy ZUS przeleje pieniądze, np. z zasiłku chorobowego, bezpośrednio na konto. Większość banków oferuje bankowość elektroniczną. W każdej chwili możemy wejść na swoje konto, sprawdzić jego stan, zrobić przelew. Dzięki rachunkowi w banku nasze wirtualne biuro będzie kompletne.
Rachunek bankowy to także korzyści w życiu codziennym.  Nie potrzebujesz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś ukradnie Ci pieniądze. Zapłacisz rachunki i zrobisz zakupy przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy. Możesz łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydałeś i na co, a także ile Ci jeszcze zostało. Z pomocą banku możesz również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.
 
 
Prosto na rachunek...w banku
 
Tradycyjne urzędy, w których trzeba czekać w kolejkach i w których traci się czas i energię, odchodzą powoli do lamusa. E-usługi są dostępne na każdym kroku i dla każdego – również w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Elektronicznie można też otrzymywać z ZUS świadczenia – wystarczy założyć konto w banku i zmienić sposób wypłaty zasiłku, emerytury czy renty.
E-urzędy i e-usługi dla obywateli są w Polsce powszechnie dostępne. Coraz więcej spraw możesz załatwić szybko, wygodnie i w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Najczęściej wystarczy mieć konto w banku i profil zaufany. Tak samo jest w ZUS. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz usłudze e-wizyty w ZUS możesz załatwić wiele spraw. Bez osobistego kontaktu możesz również otrzymywać z ZUS świadczenia.
ZUS to nie tylko emerytury i renty, które otrzymują seniorzy. ZUS to także wsparcie dla młodych, aktywnych zawodowo osób, które korzystają ze świadczeń w konkretnych życiowych sytuacjach, np. z zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub z zasiłku chorobowego, gdy nie mogą pracować.
Dlatego jeśli jesteś młodą mamą – pobieraj zasiłek macierzyński na konto w banku. Nie musisz co miesiąc czekać na listonosza lub iść na pocztę. Spędzisz więcej czasu ze swoim dzieckiem, a dzięki bankowości elektronicznej będziesz mieć dostęp do swoich pieniędzy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz nawet dostawać powiadomienie SMS z banku, że pieniądze z ZUS właśnie wpłynęły na Twoje konto. Dzięki temu, jako nowoczesna mama, masz wszystko pod kontrolą. Konto w banku pozwoli Ci lepiej zarządzać Twoimi finansami, a Ty będziesz mieć po prostu więcej czasu dla siebie i swojej rodziny.
Podobnie jest gdy pojawi się choroba i nie możesz normalnie pracować. Po co się zastanawiać, kiedy w końcu zapuka do drzwi listonosz lub prosić kogoś o pomoc. Jeśli masz konto w banku, wszystko możesz załatwiać online – zasiłek chorobowy z ZUS dostaniesz na konto, rachunki zapłacisz przez internet, a zakupy zrobisz w e-sklepie. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.
ZUS towarzyszy nam tak naprawdę przez całe życie. Dlatego nie komplikujmy sobie życia i wszystkie świadczenia z ZUS pobierajmy na konto. A jeśli musisz załatwić jakąś sprawę w ZUS – załóż profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (www.zus.pl/portal/logowanie.npi), umów się na e-wizytę (www.zus.pl/e-wizyta) lub zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) i o wszystko zapytaj.  
 
 
Ubankuj seniora!
 
Nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata bez nowych technologii. Obecnie już nawet przedszkolaki potrafią obsługiwać smartfona czy włączyć bajkę na YouTube. A co z osobami starszymi, które nie zawsze nadążają za postępem technologicznym? No właśnie – w takich sytuacjach to młode pokolenie powinno wziąć sprawy w swoje ręce.
Zakupy online, szybkie przelewy czy płatności Blikiem to w zasadzie codzienność dla większości z nas. Dla większości – bo na pewno nie dla wszystkich. Nasi dziadkowie lub rodzice albo inni bliscy w wieku senioralnym często nie potrafią sprawnie posługiwać się komputerem, korzystać z internetu czy bankowości elektronicznej. Jednak wystarczy, że wytłumaczymy, wyjaśnimy i pokażemy im, że to nic trudnego.
Pokażmy swoim bliskim, jak założyć konto w banku i jak robić przelewy. Będą mogli szybko i wygodnie opłacać rachunki lub robić zakupy przez internet. Będą wtedy bezpieczniejsi – a także ich pieniądze.
Jeśli już założą konto w banku, również przez internet, w prosty sposób mogą zgłosić w ZUS, że chcą zmienić sposób wypłaty świadczeń – właśnie na konto w banku. W ten sposób zawsze bezpiecznie i zawsze na czas otrzymają swoją emeryturę lub rentę. Nie będą musieli co miesiąc czekać na listonosza lub iść osobiście na pocztę i narażać swoje zdrowie podczas kontaktu z innymi ludźmi podczas epidemii czy sezonu grypowego. Dzięki rachunkowi w banku będą mogli również załatwić wiele spraw urzędowych, nie wychodząc z domu.
Jeśli masz zatem wśród swoich bliskich „nieubankowionego” seniora, to pomóż mu odnaleźć się w cyfrowym świecie. Przekonaj go, że nowe technologie są dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ułatwiają codzienne życie i zapewniają bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, aby opowiedzieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i bankowości elektronicznej – nikomu nie można udostępniać ani przekazywać  swoich loginów, haseł i danych osobowych.
Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko. Następuje cyfryzacja niemal każdej dziedziny naszego życia i coraz więcej usług jest zdigitalizowanych. Dla osób starszych jest to obcy świat, którego się obawiają. Aby go rozjaśnić i im przybliżyć, stańmy się ich wirtualnymi przewodnikami w cyfrowym świecie.
 

Informacja dotycząca złożenia wniosków dowodowych przez EPUAP

Zgodnie z art. 10 pkt. 3 ustawy z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz.1000)  w dniu 19 lipca 2021 r.wszedł w życie przepis art. 5 w/w ustawy, który przewiduje, że złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego było możliwe do dnia 26 lipca 2021 r. 
Po tym terminie usługi składania wniosków o wydanie dowodu osobistego przez Internet, zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka/podopiecznego zostaną wyłączone.  
Wnioski złożone przez EPUAP nie będą rozpatrywane zgodnie w/w ustawą.

OBWIESZCZENIE WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO O PRZEPROWADZENIU KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ W 2021 R.

OBWIESZCZENIE
WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
z dnia 12 lipca 2021 r.
o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2021 r.
 
Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372), § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 listopada 2009 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1980) oraz § 2 pkt 1 i § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 stycznia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2021 r. (Dz. U. poz. 47) ogłasza
się, co następuje:   
§ 1. W okresie od dnia 9 sierpnia 2021 r. do dnia 19 listopada 2021 r. przeprowadzona zostanie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego kwalifikacja wojskowa.
§ 2. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, w terminie o którym mowa w § 1, wzywa się:
1)  mężczyzn urodzonych w 2002 r.;
2) mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3)  osoby urodzone w latach 2000-2001, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
4) kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych
1 weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
§ 3. Kwalifikację wojskową osób, o których mowa w § 2, przeprowadzą powiatowe komisje lekarskie:
Miejsce przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej i zasięg terytorialny, siedziby Powiatowych Komisji Lekarskiej, terminy:
1. Powiatowa Komisja Lekarska w Bartoszycach
(M. i Gm. Sępopol, Gm. Bartoszyce, M. i Gm. Bisztynek, Gm. Górowo Iławeckie, M. Górowo Iławeckie, M. Bartoszyce),
Siedziba Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, ul. 11 listopada 7B, 11-200 Bartoszyce (budynek wydziału komunikacji), 
13 września - 28 września 2021 r.
2. Powiatowa Komisja Lekarska w Działdowie (M. Działdowo, M. i Gm. Lidzbark, Gm. Płośnica, Gm. Działdowo, Gm. Rybno, Gm. Iłowo-Osada)   
Siedziba Starostwa Powiatowego w Działdowie, ul. Wolności 64,13-200 Działdowo   
15 września - 12 października 2021 r.
3. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Elblągu (Gm. Elbląg, M. i Gm. Pasłęk, M. i Gm. Tolkmicko, M. i Gm. Młynary, Gm. Gronowo Elbląskie, Gm. Godkowo, Gm. Markusy, Gm. Milejewo, Gm. Rychliki)   
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, ul. J. A. Komeńskiego 40, 82-300 Elbląg   
1 września - 1 października 2021 r.
4. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Elblągu (M. Elbląg)   
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, ul. J. A. Komeńskiego 40, 82-300 Elbląg   
4    października - 5    listopada 2021 r.
5. Powiatowa Komisja Lekarska w Ełku (M. Ełk, Gm. Stare Juchy, Gm. Ełk, Gm. Kalinowo, Gm. Prostki)   
Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku, ul. 11 listopada 24,19-300 Ełk   
17 sierpnia - 21 września 2021 r.
6. Powiatowa Komisja Lekarska w Giżycku (M. Giżycko, Gm. Giżycko, Gm. Kruklanki, Gm. Miłki, Gm. Wydminy, M. i Gm. Ryn)   
Internat Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, ul. Smętka 7,11-500 Giżycko   
11 października -10 listopada 2021 r.
7. Powiatowa Komisja Lekarska w Gołdapi (M. i Gm. Gołdap, Gm. Banie Mazurskie, Gm. Dubeninki)   
Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowe w Gołdapi przy ul. Partyzantów 3,19-500 Gołdap    22-30 września 2021 r.
8. Powiatowa Komisja Lekarska w Iławie (M. Iława, Gm. Iława, M. i Gm. Susz, Gm. Lubawa, M. Lubawa, M. i Gm. Zalewo, M. i Gm. Kisielice)   
Siedziba Starostwa Powiatowego w Iławie, ul. Andersa 2a, 14-200 Iława   
2 września - 25 października 2021 r.
9. Powiatowa Komisja Lekarska w Kętrzynie (Gm. Kętrzyn, M. Kętrzyn, Gm. Barciany, M. i Gm. Korsze, M. i Gm. Reszel, Gm. Srokowo)   
Internat Powiatowego Centrum Edukacji w Kętrzynie, ul. Poznańska 21,11-400 Kętrzyn    4 października - 9 listopada 2021 r.
10. Powiatowa Komisja Lekarska w Lidzbarku Warmińskim (M. i Gm. Orneta, Gm. Lubomino, Gm. Kiwity, Gm. Lidzbark Warmiński, M. Lidzbark Warmiński)   
Bursa Międzyszkolna przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim, ul. Wierzbickiego 3a, 11-100 Lidzbark Warmiński   
15-28 września 2021 r.
11. Powiatowa Komisja Lekarska w Mrągowie (M. Mrągowo, Gm. Sorkwity, Gm. Mrągowo, M. i Gm. Mikołajki, Gm. Piecki)   
Siedziba Powiatowego Zarządu Dróg w Mrągowie, ul. Nowogródzka 1,11-700 Mrągowo    2 -17 września 2021 r
12. Powiatowa Komisja Lekarska w Nidzicy (M. i Gm. Nidzica, Gm. Kozłowo, Gm. Janowo, Gm. Janowiec Kościelny)   
Centrum Kształcenia Zawodowego w Nidzicy, ul. Wyborska 10,13-100 Nidzica   
30 sierpnia - 10 września 2021 r.
13. Powiatowa Komisja Lekarska w Nowym Mieście Lubawskim (Gm. Kurzętnik, Gm. Biskupiec, Gm. Grodziczno, Gm. Nowe Miasto Lubawskie, M. Nowe Miasto Lubawskie)    Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, ul. 3 Maja 24,13-300 Nowe Miasto Lubawskie   
17 sierpnia - 9 września 2021 r.
14. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Olsztynie (Gm. Gietrzwałd, Gm. Jonkowo, M. i Gm. Jeziorany, M. i Gm. Biskupiec, Gm. Kolno, Gm. Stawiguda, M. i Gm. Barczewo, M. i Gm. Dobre Miasto, Gm. Świątki, M. i Gm. Olsztynek, Gm. Purda, Gm. Dywity)   
Siedziba Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Plac Bema 5,10-516 Olsztyn, pomieszczenie P-l   
9 sierpnia - 6 października 2021 r.
15. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Olsztynie (M. Olsztyn)   
Siedziba Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Plac Bema 5,10-516 Olsztyn, pomieszczenie P-l   
1 września - 19 listopada 2021 r.
16.  Powiatowa Komisja Lekarska w Piszu (M. i Gm. Ruciane Nida, M. i Gm. Pisz, M. i Gm. Orzysz, M. i Gm. Biała Piska)   
Siedziba Starostwa Powiatowego w Piszu, ul. Warszawska 1,12-200 Pisz   
6-28 września 2021 r.
17. Powiatowa Komisja Lekarska w Szczytnie (Gm. Rozogi, Gm. Jedwabno, M. i Gm. Pasym, M. i Gm. Wielbark, Gm. Dźwierzuty, Gm. Szczytno, M. Szczytno, Gm. Świętajno)    Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Nr 1 w Szczytnie, ul. Śląska 14,12-100 Szczytno   
13 września - 25 października 2021 r.
 
§ 4. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:
1)  wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) - dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
2) powiatowej komisji lekarskiej - dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
3)  wojskowemu komendantowi uzupełnień - aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm, bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
§ 5. Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, przedstawia:
1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) - dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
2) powiatowej komisji lekarskiej - dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
3) wojskowemu komendantowi uzupełnień - wojskowy dokument osobisty oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
§ 6.1. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej stawiają się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień, właściwymi ze względu na miejsce ich pobytu stałego. Osoby zameldowane na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące stawiają się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień, właściwymi ze względu na miejsce tego pobytu.
2. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
3. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu. W pozostałych przypadkach właściwość miejscową ustala się według przepisów art. 21 § 1 pkt 3 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735).
§ 7. 1. Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmawia poddania się badaniom lekarskim podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności zgodnie z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
2. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 8. Do kwalifikacji wojskowej za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień mogą stawić się osoby ubiegające się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B oraz ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia.
 
Wojewoda Warmińsko-Mazurski
(-)Artur Chojecki
 

NOWE FIO 2021 - Warmia Mazury Lokalnie 5

Partnerstwo 7 organizacji w składzie: Lokalna Grupa Działania “Warmiński Zakątek”, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania, LGD Południowa Warmia, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży, Nidzicki Fundusz Lokalny, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych “STOPA” oraz Stowarzyszenie „PRZYSTAŃ” ogłasza konkurs NOWEFIO – WARMIA MAZURY LOKALNIE 5 w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030, Priorytet 1 Małe Inicjatywy.

Głównym celem Programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji województwa warmińsko – mazurskiego, działających w grupach nieformalnych i młodych organizacjach pozarządowych, w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalnie sektora obywatelskiego w Polsce.

W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji w wysokości od 2.000,00 zł do 6.000,00 zł na niskobudżetowe projekty realizowane na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, które:
  • posłużą stymulowaniu aktywności obywatelskiej
  • zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  • wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  • mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  • przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
  • będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  • będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.
Adresaci konkursu:
  1. Młode organizacje pozarządowe – podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, które zostały wpisane do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację, mają siedzibę na terenie woj. warmińsko-mazurskiego oraz ich roczny przychód za poprzedni zakończony rok obrotowy nie przekracza 30 tys. zł
  2. Grupy nieformalne – min. 3 pełnoletnie osoby fizyczne zamieszkujące obszar województwa warmińsko-mazurskiego składające wniosek przy użyczeniu osobowości prawnej Patrona lub samodzielnie. Członkowie grupy nieformalnej z użyczeniem osobowości prawnej, nie mogą pełnić funkcji w organach statutowych Patrona.
Czas realizacji projektów: od dnia złożenia wniosku (na ryzyko Wnioskodawcy) do 15.12.2021 r.

Wnioski o dotację będzie można składać od 15 lipca 2021 do 20 sierpnia 2021 roku wyłącznie poprzez generator dostępny na stronie projektu:  http://www.warmiamazurylokalnie.eu  oraz na stronie Punktu Animacyjno-Doradczego w Elblągu: www.kanal-elblaski-lgd.pl w górnej zakładce GENERATOR FIO.

Dodatkowe informacje na temat konkursu oraz pełną treść regulaminu dostępne będą na http://www.warmiamazurylokalnie.eu oraz w Ośrodkach Animacyjno-Doradczych Warmia Mazury Lokalnie, których adresy są dostępne na ww. stronie internetowej.
Zapraszamy serdecznie do aplikowania o środki.
 
Pozdrowienia
Paulina Jachlewska
 

Konkurs NOWE FIO Warmia Mazury Lokalnie 5

Dobry Start 300+

 
 
 
 
Szanowni Państwo,
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od roku szkolnego 2021/2022 będzie przyznawał i wypłacał świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu Dobry Start.
 
 
 
 
 
 
Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada br. tylko w formie elektronicznej:
  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • przez serwisy bankowości elektronicznej banków,
  • na portalu Empatia.mpips.gov.pl.
ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku.
W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.
Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej na PUE ZUS.
Do założenia konta PUE ZUS niezbędne będą:
  •  dokument tożsamości (dowód osobisty/ paszport),
  •  adres e-mail,
  •  nr telefonu komórkowego.
Konto na PUE można założyć i potwierdzić:
  •  samodzielnie za pomocą: podpisu osobistego na portalu login.gov.pl/kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP, bankowości elektronicznej,
  •  w placówce ZUS,
  •  podczas e-wizyty w ZUS (link do rezerwacji: www.zus.pl/e-wizyta).
Do wysyłki wniosku 300+ niezbędne będą:
  •  rachunek bankowy na, który ma być przekazane świadczenie,
  •  dane dzieci, na które wnioskowane będzie świadczenie Dobry start,
  •  informacje o szkołach, do których uczęszczają dzieci,
  •  orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przypadku dzieci do 24 roku życia,
  •  inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia Dobry start np. oświadczenia, orzeczenia sądowe.
 
Więcej informacji o programie znajdą Państwo na naszej stronie pod linkiem: Dobry start 300+ oraz w materiałach wideo:

Zasłużony dla Kultury Polskiej

Dnia 02 lipca 2021 r. podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Powiatu w Elblągu, w którym uczestniczył Pan Sławomir Sadowski – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, zostały wręczone odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaka ta przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu kultury w ramach działalności społecznej. Podczas uroczystości Wicewojewoda przekazał dyplom Pani Elżbiecie Mieczkowskiej, którym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował jej działalność kultywowania wartości i ocalenia od zapomnienia dorobku kulturowego wsi. Pani Elżbieta Mieczkowska jest Radną Gminy Elbląg oraz współzałożycielką Stowarzyszenia IWA – Integracja – Współpraca – Aktywność, działającego od 2013 roku na terenie Gminy Elbląg we Władysławowie. Pasją Pani Elżbiety Mieczkowskiej jest zgłębianie tajników życia menonitów na terenach dzisiejszych Żuław. Zarówno Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, jak i Starosta Elbląski podziękował wszystkim za podjęte działania związane z podtrzymywaniem lokalnych tradycji i obyczajów. Obecny na posiedzeniu Zastępca Wójta Gminy Elbląg Roman Pawłowski gratulując Pani Elżbiecie Mieczkowskiej wyraził uznanie, że swoją działalnością przyczynia się do budowania tożsamości lokalnej i upowszechniania spuścizny mennonickich mieszkańców Gminy Elbląg. Pani Elżbiecie Mieczkowskiej i wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy.
 
 

Wsparcie unijne na usługi szkoleniowe i doradcze

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Elblągu zaprasza na bezpłatne webinarium: „Wsparcie unijne na usługi szkoleniowe i doradcze”. W spotkaniu udział wziąć mogą wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat możliwości otrzymania wsparcia z Funduszy Europejskich na usługi rozwojowe. Spotkanie odbędzie się 27 lipca 2021 r. w godzinach 10:00 – 11:00 na platformie on-line (uczestnik otrzyma drogą elektroniczną potwierdzenie zakwalifikowania się oraz zaproszenie do udziału w webinarium).
 
 
 

Bezpieczne wakacje rolników